Naučná trasa Městské památkové rezervace (Příbor)

Typ: pěší výlet, pěší výlet - vhodný i s kočárkem

VÝCHOZÍ BOD

Náměstí Sigmunda Freuda (blízké parkoviště ul. Čs armády u rodného domu S. Freuda, u Penny Marketu nebo za prodejnou Jednota – COOP)

TRASA

Historické jádro města Příbora bylo prohlášeno 19. 4. 1989 za Městskou památkovou rezervaci Příbor (MPR). V Příboře se nachází celkem 64 nemovitých kulturních památek zapsaných v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek, z nichž 55 se nachází na území městské památkové rezervace. K nejvýznamnějším památkám MPR patří piaristický klášter, rodný dům Sigmunda Freuda, farní kostel Narození Panny Marie se svým areálem, kostel sv. Valentina, kostel sv. Kříže, radnice i jednotlivé měšťanské domy.

nenáročný

Délka  2 km

Převýšení  21 m

Stoupání  21 m

Klesání  21 m

Značení: Bez značení

Povrch: ulice

Nenáročná pěší trasa. Trasu lze absolvovat i na kole, s kočárkem nebo na invalidním vozíčku za předpokladu, že v úseku kostel sv. Kříže a kostel sv. Františka využijete alternativní trasu.

KE STAŽENÍ

GPX

BODY NA TRASE

A. Zastavení č. 1

B. Zastavení č. 2

C. Zastavení č. 3

D. Zastavení č. 4

E. Zastavení č. 5

F. Zastavení č. 6

G. Zastavení č. 7

H. Zastavení č. 8

POPIS TRASY

Procházku městkou památkovou rezervaci začneme přímo na náměstí u informačního panelu se zvukovým průvodcem.

Zastavení č. 1 – náměstí Sigmunda Freuda

Po prohlídce náměstí se vydáme Jičínskou ulicí vedle budovy radnice. Po pravé straně u křižovatky s ulicí Karla Čapka se nachází zastavení č. 2.

Zastavení č. 2 – památník Sigmunda Freuda

Od památníku pokračujeme po Zámečnické ulici přes trh a parkoviště k dalšímu zastavení u domu č. p. 117.

Zastavení č. 3 – rodný dům Sigmunda Freuda

Od rodného domu jdeme dále po Freudově ulici na křižovatku s Nádražní ulicí. Vpravo se nachází malý plácek se sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1730. Originál sochy je uložen v kostele sv. Kříže. Za povšimnutí stojí dům č. p. 685, kde byla v letech 1864–1923 Flussova soukenická továrna. My budeme pokračovat po Nádražní ulici směrem k náměstí a na následující křižovatce odbočíme do ulice Řehoře Volného. Tato ulička nás zavede až ke kostelu Narození Panny Marie.

Zastavení č. 4 – kostel Narození Panny Marie

Od brány kostela pokračujeme kolem zdi až k domu č. p. 354, kde byla první příborská škola, kterou rovněž navštěvoval Jan Sarkander. U něj zabočíme doleva na ulici V Kopci až sklesáme ke křižovatce s ulicí Karla Hynka Máchy. Vlevo již uvidíme kostel sv. Kříže.

Zastavení č. 5 – kostel sv. Kříže

Při čelním pohledu na kostel se po levé straně nacházejí schody na uličku Úzkou, po nich se vydáme. Na další křižovatce půjdeme vlevo ulicí Kašnice. Překonáme Místeckou ulici a začneme stoupat do kopce po Křivé ulici. Schody nás dovednou až na starý hřbitov.

Alternativní bezbariérová trasa

Pro bezbariérový přístup (na kole, na vozíčku, s kočárkem) jděte od kostela sv. Kříže přímo po Místecké ulici až k odbočce na ulici Křivou. Po ní vystoupejte až na Juráňovu ulici, kde po levé straně se nachází branka na hřbitov.  

Zastavení č. 6 – kostel sv. Františka

Po prohlídce hřbitova i kostelíku vyjdeme brankou u Juráňovy ulice a dáme se doleva. Před námi se u Ostravské ulice objeví nový hřbitov. Přejdeme silnici a vydáme se vlevo podél hřbitovní zdi až k odbočce. Zde začíná Hřbitovní ulice. Po 100 metrech se nachází parkoviště a po levé straně park, kterým budeme pokračovat kolem amfiteátru a dětského hřiště až ke vstupu do parku u kulturního domu.

Přejdeme ulici po přechodu pro chodce a vlevo se nachází ulička mezi domy se vstupem do piaristických zahrad. Pokud jsou zahrady otevřeny, můžeme vstoupit a prohlédnout si je, v opačném případě se vrátíme k přechodu a pokračujeme Lidickou ulicí doleva k piaristické koleji (u ní je také západní vstup do zahrad). Naproti koleje stojí kostel sv. Valentina a přes křižovatku budova Masarykova gymnázia.

Fasáda gymnázia je zdobena sochami Františka Úprky, které představují chemii, architekturu, strojní a stavební inženýrství. Před budovou se nachází pomník T. G. Masaryka, který v roce 1907 přijal poslaneckou kandidaturu za 13 měst severovýchodní Moravy včetně Příbora a několikrát Příbor také navštívil. Masaryk je rovněž čestným občanem města.

Zastavení č. 7 – Kostel sv. Valentina

Zastavení č. 8 – Piaristický klášter

Zde náš výlet v podstatě končí. Od křižovatky u Masarykova gymnázia je již kousek po Jičínské ulici zpět na náměstí, kde jsme svůj výlet začali.

 

ZOBRAZIT TRASU (MAPY.CZ)

VIDEOTRASA

BLÍZKÉ AKCE

Beskyd Rallye
Beskyd Rallye
Pá 26. 7. 2019 | 12.00-17.00
PŘÍBOR
Náš kopec
VÝSTAVA: Náš kopec
St 3. 7. 2019 - Út 3. 9. 2019
PŘÍBOR
Historie výroby osobního automobilu Tatra v Příboře
VÝSTAVA: Historie výroby osobního automobilu Tatra v Příboře
Pá 7. 6. 2019 - Út 31. 12. 2019 | 13.00 - 17.00
PŘÍBOR
VÝSTAVA: Historické plakáty
VÝSTAVA: Historické plakáty
St 26. 6. 2019 - So 28. 9. 2019
Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře
PŘÍBOR
 
Sto let našeho letectva
VÝSTAVA: Sto let našeho letectva
St 12. 6. 2019 - So 28. 9. 2019
Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře
PŘÍBOR
Karlsederovi jako příborský fenomén
VÝSTAVA: Karlsederovi jako příborský fenomén
Út 11. 6. 2019 - Po 30. 9. 2019
PŘÍBOR
Benátská noc
Benátská noc
So 27. 7. 2019 | 19.00
PŘÍBOR