Historickým městem roku je Příbor - Lašská brána Beskyd - Štramberk, Kopřivnice, Příbor, Hukvaldy - Lašská brána Beskyd - Štramberk, Kopřivnice, Příbor, Hukvaldy

Historickým městem roku je Příbor

Piaristické zahrady

19. dubna 2016 se ve Španělském sále Pražského hradu uskutečnilo vyhlášení výsledků soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2015.

Městem, které získalo titul Historické město roku 2015 se stalo město Příbor. Zvítězilo tak mezi ostatními vítězi krajských kol, kterými byli Frýdlant, Jičín, Šternberk, Luhačovice, Boskovice, Klatovy, Karlovy Vary, Letohrad, Kutná Hora, Jindřichův Hradec, Brtnice, Litoměřice, Praha 1.

Soutěž Historické město roku pravidelně pořádají Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Oceňují nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy památek sdružují peníze státní, obecní a příspěvky vlastníka památky. Výhra v soutěži je spojena s odměnou milion korun na další péči o historické objekty.

Příbor je jedním z nejstarších měst severovýchodní Moravy. První písemná zmínka o jeho založení je stará 765 let. Městskou památkovou rezervací bylo historické centrum prohlášeno v r. 1989. Její rozloha 8,5 hektaru sice patří k těm menším, ale nachází se tam 64 kulturních památek. Dalších 12 objektů je k prohlášení za památku navrženo. Loni radnice do obnovy zahrad investovala 23 milionů korun, dále dostala dotaci přes 8 milionů korun z operačního programu Moravskoslezsko.

Z ministerského programu loni Příbor čerpal na jiné akce 440 tisíc korun. Řádově desítkami tisíc korun město přispívá ze svého památkového fondu také jiným vlastníkům památek. Na obnovu památek dalo loni přes deset procent svého rozpočtu. 

Výrazným počinem se stala v roce 2015 revitalizace piaristické zahrady. Tím byla v Příboře ukončena náročná 19letá oprava celého areálu - největší kulturní památky města – piaristického kláštera.