Před třemi staletími je využívali piaristé, v 19. století až do roku 1938 studenti učitelského ústavu a ve druhé polovině minulého století sloužily žákům odborného učiliště Tatry. V minulých letech jejich část využívalo Muzeum Novojičínska k pořádání akcí pro veřejnost. Jiné využití zahrady piaristického kláštera v Příboře neměly. To se však nyní mění.
Ode dneška se stávají místem, kde mohou relaxovat a trávit volný čas nejen studenti a žáci škol, ale i dospělí nebo rodiny s dětmi. V Příboře počítají s tím, že tady budou pořádat komorní koncerty i oddávat snoubence. Romantické prostředí zahrad k tomu přímo vybízí. Zahrady, rozprostírající se na ploše přibližně 5 300 metrů čtverečních, jsou rozděleny do dvou částí.
„Horní zahrada je komponovaná spíš komorněji. Je tady spousta zpevněných ploch, chodníčků, malých háječků s doprovodnou zelení a uprostřed kašna. Centrální prvek je pódium, kde by se měla odehrávat kulturní hudební vystoupení,“ uvedl vedoucí odboru investic a správy majetku Městského úřadu v Příboře Jaroslav Šimíček.
Součástí horní zahrady je i tzv. bylinková zahrada, která je schovaná za východním křídlem. Na rozmezí horní a dolní zahrady je vyhlídka, ze které si návštěvníci budou moct prohlédnout celou spodní zahradu a východní část města. Druhá část areálu má jiný charakter. „Spodní zahrada je komponovaná jako odpočinkový sad pro společenská posezení. Jsou tam dvě mola a především louka s květinami a travnaté plochy,“ popsal Šimíček.
Zahrady v Příboře slavnostně otevřeli ve čtvrtek 15. října za účasti čestných hostů. Všichni ostatní je mohou začít využívat hned následujícího dne, tedy od pátku 16. října. Zahrady zůstanou letos otevřeny až do 2. listopadu. Lidé do nich mohou chodit od neděle do čtvrtka mezi 9. a 19. hodinou. V pátek a sobotu budou otevřené až do devíti hodin večer. Celý areál v Příboře zazimují 3. listopadu. Následně jej zpřístupní zase na jaře příštího roku.
Do zahrad se lidé dostanou z Lidické ulice ze směru od Kulturního domu. V plánu je ale také vstup přímo z centra města, a sice z ulice Karla Čapka. „Jestli bude propojení, to nezávisí na úřednících,“ upozornil Šimíček. „Závisí to na politickém vedení města. Ale projekt je hotový, je vydáno pravomocné stavební povolení, takže pokud to rozpočet v roce 2016 dovolí, nebo pokud by se podařilo získat i nějakou dotaci, tak je reálné, že by se propojení s centrem města dalo příští rok provést.“
Revitalizace tři století staré zahrady kláštera začala počátkem loňského listopadu. Práce skončily letos na konci září. Celkově si vyžádaly 22 milionů korun, přičemž 8,2 milionu získal Příbor jako dotaci. Zbylou část uhradil z vlastního rozpočtu.