VÝSTAVA: Odlesky starých mistrů

So 22. 1. 2022 – Po 28. 2. 2022

Hukvaldy
Odlesky starých mistrů
Info

Info:

Výstava kopií známých pláten od gotiky po současnost.

Rodný dům Leoše Janáčka a budova TIC Hukvaldy

Místo konání:

Rodný dům Leoše Janáčka a budova TIC Hukvaldy

 

Autor výstavy, pan Josef Gazda, se narodil 24. 6. 1954 ve Zlíně. V nedaleké obci Tečovice prožil své dětství a mládí. Vyučil se v oboru pánský krejčí. Po skončení dvouleté vojenské základní služby dokončil středoškolské vzdělání a v r. 1982 začal studovat na Cyrilometodějské teologické fakultě při Karlově univerzitě s cílem stát se knězem. Po jejím absolvování a vysvěcení na kněze v roce 1987 začal působit v pastoraci v Hlučíně a okolních farnostech. Roku 1990 nastoupil jako duchovní správce ve farnosti Ostrava-Poruba. Tam působí do současnosti.

Od doby dospívání jej přitahovaly obrazy starých mistrů v kostelích a v galeriích, brzy pak začaly první pokusy o jejich kopírování. Fascinovala jej dokonalá technika, především krása barev a nadčasové poselství, které vyzařují. Obrazy starých mistrů byly a jsou doposud jeho jedinými učiteli.
Tak trochu v rámci relaxace při práci duchovního správce si plní sen a kopíruje obrazy hlavně starých mistrů, které má rád a které nosí v hlavě a v srdci. Maluje jako amatér pro radost s nadějí, že tím někomu také radost udělá a třeba i pomůže objevit svět krásy děl starých mistrů. Neboť ze své zkušenosti ví, jak hluboce pravdivá je definice smyslu umění, kterou vyslovil moderní malíř G. Rouault, že totiž posláním umění je těšit lidskou duši.
Objevování krásy podle jeho přesvědčení hluboce souvisí s jeho prací duchovního, který má pomáhat lidem na cestě k Bohu. Neboť Bůh má podle učení moudrých myslitelů tři základní atributy: Pravdu, Dobro a Krásu. A krása je záření pravdy. I ona nás tedy vede bezpečnou cestou.

Kontakt

Kontakt:

Informační centrum Hukvaldy, tel.: 775 886 844, e-mail: infocentrum@ihukvaldy.cz

BLÍZKÉ AKCE

Barvy srdce
VÝSTAVA: Barvy srdce
St 2. 3. 2022 - Út 31. 5. 2022 | Každý den 9:00 - 17:00
HUKVALDY
Zbojník všech zbojníků
Zbojník všech zbojníků
So 28. 5. 2022 | 11:00
HUKVALDY
Mezi hrozny
Mezi hrozny
So 4. 6. 2022
HUKVALDY