PRO DĚTI: Lesní skřítčí bojovka

Pá 1. 7. 2022 – St 31. 8. 2022

okolí
Lesní skřítčí bojovka
Info

Info:

Letní bojovka pro rodiny s dětmi.

Kozlovice - Frýdlant nad Ostravicí - Ondřejník

Místo konání:

Kozlovice - Frýdlant nad Ostravicí - Ondřejník

 

Letní bojovka pro rodiny s dětmi (doporučený věk 3 - 9 let), která bude vyvěšená po cestě na Ondřejník, a to na trase z Kozlovic i z Frýdlantu n.O. Můžete ji využít ke společnému dobrodružství během prázdnin.

Trasa z Kozlovic začíná na parkovišti u vodojemu na horním konci obce, dále po zelené turistické značce a od Ondřejník – Sedlo se pokračuje po modré. Cíl je u kaple sv. Antonína u Roubenky Ondřejníček. Trasa vhodná i pro kočárek.

Trasa z Frýdlantu nad Ostravicí začíná u Lesní stezky Vyhlídka a dále pokračuje po modré turistické značce. Cíl je u kaple sv. Antonína u Roubenky Ondřejníček. Trasa není sjízdná s kočárkem.

Skřítka Oříška odnesla veverka z rodné mýtinky až na okraj lesa. Podaří se mu překonat strach a vydat se lesem domů? Jaká dobrodružství ho cestou potkají? Shledá se zase s rodinou? Hráči procházejí pohádkovým příběhem a společně se skřítkem plní úkoly zaměřené na poznávání lesa všemi smysly, vnímání krásy přírody a její ochranu.

 

INSTRUKCE K PRŮBĚHU HRY:

  • Vybavte hráče vhodným oblečením a obutím do přírody, podle počasí a podmínek. Děti si budou moci užívat hru a vy nebudete trnout, aby se nezašpinily či nepromáčely.
  • S sebou Vám bude stačit šátek na zavázání očí u úkolu č.7 – i ten však můžete nahradit přetažením čepice či poctivostí hráčů :) Na vše další použijete přírodniny a své tělo.
  • Úvodní pohádku s prosbou o pomoc přečtěte dětem buď den předem před spaním, doma před hrou, či přímo v lese na začátku hry.
  • Postupujte příběhem skřítka Oříška a plňte úkoly. Nechávejte dětem na vše dostatek času. Hra s přírodninami většinou děti hodně baví a při této bojovce rozhodně platí, že cesta je stejně důležitá jako cíl.
  • Pokud se dětem u stanoviště č. 3. nebude dařit k některé barvě dohledat přírodninu, vyzvěte je ke hledání požadované barvy mezi věcmi co mají v batůžku, na sobě apod.
  • Pokud se v blízkosti stanoviště č.4 nenachází žádný čerstvý pařez, rozhlížejte se po něm v průběhu další cesty a letokruhy si prohlédněte, jakmile na nějaký narazíte.

 

ÚVODNÍ POHÁDKA:

JAK SE SKŘÍTEK VYDAL NA DLOUHOU CESTU – Zde ke stažení
 

TIPY NA DALŠÍ AKTIVITY:

Příběhy a jména skřítků
Našli jste v lese nějaké zajímavé místo? Jak by se mohl jmenovat skřítek, který tu bydlí? Jaký je jeho příběh? Jaký má v lese úkol? Nechte děti zapojit fantazii a vyprávět, později třeba i namalovat.

Most přes kaluž
Je po dešti a na lesní cestě jsou kaluže? Skvělé! Malí inženýři tu najdou své uplatnění :) Skřítci se potřebují dostat přes kaluž a na dětech je, aby vytvořili pomocí klacíků a přírodnin most.

Lesní stavění s vystřihovánkou
Zaujalo Vaše malé hráče téma lesních skřítků? Zkuste s nimi vystřihovánku skřítčí vystřihovánka (www.petiprodeti.cz) a vyrobené skřítečky vemte s sebou znovu do lesa. Které místo by se jim líbilo? Kde bychom jim mohli postavit domeček? Kde budou mít zahrádku a kam pojedou na dovolenou? Jaké zásoby jim nasbíráme na zimu? Mnoha dětem tato nakopnutí postačí na rozjezd samostatného hraní a tvoření. Pokud se nemohou rozhoupat, probuďte své hravé já, začněte se stavěním vy a nechte si od dětí nosit materiály, ptejte se, jak by chtěly aby domeček vypadal, co a jak máte stavět a jistě se nechají vtáhnout.

Domeček pro skřítky z krabice
Máte-li už vystřihovánku, budou skřítci potřebovat nějaké bydlení i u Vás doma. Dejte dětem k dispozici krabici od bot, nůžky, lepidlo, barevné papíry, látky apod. a pusťte se do díla. Mladší budou potřebovat vaši pomoc, předškoláci a starší už jistě zvládnou tvořit samostatně. Nezapomeňte na garáž pro skřítčí vozítko!

 

Kontakt

Kontakt:

Petra Zlámalová, tel.: 733 161 632, email: petiprodeti@gmail.com

Odkazy