PŘEDNÁŠKA: BAREVNÝ ČTVRTEK: Rudolf Krautschneider - Příbor - Lašská brána Beskyd - Štramberk, Kopřivnice, Příbor, Hukvaldy

PŘEDNÁŠKA: BAREVNÝ ČTVRTEK: Rudolf Krautschneider

Čt 21. 9. 2023

Příbor
BAREVNÝ ČTVRTEK: Rudolf Krautschneider
Info

Info:

Čtvrteční podvečerní přednáška v refektáři Piaristického kláštera v Příboře.

Piaristický klášter

Místo konání:

Piaristický klášter

18:00

Kdy:

18:00

Vstupné

Vstupné:

50 Kč

Info

Dne 21. 9. 2023 v 18:00 hodin proběhne v refektáři piaristického kláštera v Příboře přednáška na téma Lidé a oceán pana Rudolfa Krautschneidera.


Rudolf Krautschneider (* 22. srpna 1943 Vídeň) je český publicista, vydavatel a ilustrátor, námořník, mořeplavec a dobrodruh (postavil několik lodí, plavil se po všech mořích, mj. na plachetnici obeplul Antarktidu). Napsal zhruba desítku knih (některé byly přeloženy do polštiny, němčiny a angličtiny) a natočil několik dokumentárních filmů. Sám o sobě říká, že je tak trochu Rakušanem, trochu Němcem i Čechem, ale „přesvědčením” je Polákem.[1]Je členem ČANY – České asociace námořního yachtingu. 

Stavitel jachet a mořeplavec. Převážně se živí jako dřevorubec. Rád píše knihy, ale nerad je prodává. Vášnivý propagátor mořeplavby a terapie na moři. Narodil se ve Vídni, dětství strávil ve Znojmě. Se sedmimetrovou Velou doplul v roce 1977 až za severní polární kruh. V roce 1982 plul s ocelovou plachetnicí Polka do Jižní Ameriky, kde se nechtěně přimíchal do války o Falklandy. V letech 1990-94 obeplul na jachtě Polárka společně se dvěma kamarády Antarktidu. Po návratu z plavby kolem světa začal organizovat plavby pro děti z dětských domovů a pro osoby, které se léčí ze závislosti na drogách alkoholu.V roce 1996 v Polsku koupil rozestavěný trup dřevěné plachetnice a se skupinou nadšenců ho dokončil – karaka Victoria vyplula roku 1999 na plavbu kolem světa. Ruda vedl Victorii (která tehdy neměla motor) z Polska kolem Evropy až na Floridu. Sám plul na Polárce na sever, kde to má nejraději – do Grónska, na Island, Jan Mayen, … (2001-2004).Připravoval plavbu na voru Eurica přes Atlantik z Evropy do Ameriky a zpět. Vyplutí bylo plánované na přelom roku 2014/15, ale bohužel se neuskutečnilo.

Proplul všemi oceány a natočil 50 dokumentů. Na plachetnici obeplul Antarktidu. Napsal 20 knih (přeloženy do polštiny, němčiny a angličtiny). První jachtu stavěl na Dyji, moře spatřil v 16-ti letech. V 60. letech budoval první jachtu Z polských přístavů se vydával na plavby. Na Poláky se prý mořeplavec může v nesnázích spolehnout, jak zjistil v různých přístavech světa. Popularitu mezi světovými jachtaři získal na jachtách Vela, Polka, Polárka a Victoria Vela doplula roku 1976 na Shetlandy, poté na Island. Jako první tuzemská jachta překročila Severní polární kruh. S jachtou Polka doplul 1979 na Špicberky a Falklandy (1981–1983) za mezistátního konfliktu. Ocelová Polárka zvládla plavbu kolem Antarktidy (s dalšími dvěma členy posádky). Organizuje plavby pro děti z dětských domovů. Razí heslo: Kdo se stará jen o sebe, jako by nežil.

Žije s rodinou v podhůří Orlických hor. Má blízko do Polska k Baltu, kde kotví plachetnice. Nová loď má délku jen 3,30 m. Je prý trochu Rakušan, Němec i Čech ale „přesvědčením” je Polák.

Český publicista, vydavatel a ilustrátor, námořník a dobrodruh (postavil několik lodí, plavil se po všech mořích, mj. na plachetnici obeplul Antarktidu).

Kontakt

Kontakt:

Pavel Grodza, tel: 602 503 897, e-mail: panacea@iol.cz

BLÍZKÉ AKCE

BAREVNÝ ČTVRTEK: Na misích s Lékaři bez hranic
BAREVNÝ ČTVRTEK: Na misích s Lékaři bez hranic
Čt 20. 6. 2024 | 17:00
PŘÍBOR
TMA JAK V PYTLI.
TMA JAK V PYTLI.
Út 4. 6. 2024 - Po 31. 3. 2025
PŘÍBOR
Svatojánské ohně a metání metel
Svatojánské ohně a metání metel
So 22. 6. 2024 | 18:00
PŘÍBOR