Na cestě světem

Pá 22. 9. 2017 - Ne 26. 11. 2017

Kopřivnice
Ingriš

FOTOGALERIE

Info

Info:

Výstava Eduarda Ingriše.

Lašské muzeum v Šustalově vile

Místo konání:

Lašské muzeum v Šustalově vile

 

Eduard Ingriš se narodil 11. února 1905 (tedy ve stejný den jako Zdeňek Burian) a už mezi dvěma světovými válkami se z něj stal uznávaný operetní autor a dirigent, jehož tvorbu znalo celé Československo. Koneckonců píseň Teskně hučí Niagara je jedním z jeho nejslavnějších počinů.

Přesně před 70 lety, na sklonku roku 1947 odjel za pracovní příležitostí do jižní Ameriky, kde jej však zastihnul Únor 1948. Rozhodl se, že do vlasti se už nevrátí a skrze Amazonii a pohoří And se dostal až do Peru, kde se usadil. Živil se zde jako dirigent Peruánského státního symfonického orchestru a jako profesionální fotograf. Coby filmař spolupracoval například s americkými filmovými studii, s Ernestem Hemingwayem  se podílel na natáčení filmu Stařec a moře.

Krom toho samozřejmě podnikal své cestovatelské výpravy, z nichž nejznámější jsou jistě ty mořeplavecké, kdy se mu ve stopách Thora Heyerdahla podařilo na balzovém voru doplout z Peru do Polynésie.

V šedesátých letech se pak Ingriš přesunul do Spojených států, kde se oženil s českou emigrantkou Ninou Karpuškinovou. Společně pak dlouhou dobu objížděli Spojené státy a uváděli zde Ingrišovy filmy. V roce 1991 Eduard Ingriš ve Spojených státech umírá. 

Kontakt

Kontakt:

Lašské muzeum, tel.: 556 801 138 - recepce/info lm-recepce@tatramuseum.cz; vedoucí muzea Mgr. Pavel Dvořák, tel: 725 853 458 pavel.dvorak@tatramuseum.cz