5. trasa - Z Kopřivnice přes Bílou horu a Kotouč (8 km)

Typ: výlet s malými dětmi

TRASA

Kopřivnice, vlakové nádraží (Lašské muzeum v Šustaově vile) – Masarykovo náměstí – Muzeum Fojtství – Váňův kámen – Rozhledna na Bílé hoře – Kamenárka – Botanická zahrada – Národní sad – jeskyně Šipka – Kotouč – Pláňava – Horní Bašta – Štramberk, náměstí

Délka  7,7 km

Převýšení  230 m

Stoupání  398 m

Klesání  311 m

Značení: značka naučné stezky

mírně náročný

Povrch: pěšina, zpevněná cesta, ulice, chodník

Méně náročná trasa Štramberského Jasoně pro rodiče i děti

VÝCHOZÍ BOD

Kopřivnice, vlakové nádraží

POPIS TRASY

Trasa začíná na kopřivnickém vlakovém nádraží v blízkosti Lašského muzea v Šustalově vile. V muzeu je zachycena 150letá historie místní továrny na hliněné zboží a je zde také věnován prostor kopřivnickým rodákům, zejména malíři a ilustrátorovi Zdeňku Burianovi, jenž se právě nedaleko narodil.

Ze sadu dr. Edvarda Beneše pokračujte po značce Lašské naučné stezky kolem Masarykova náměstí s pseudogotickým kostelem sv. Bartoloměje a dále kolem potoka Kopřivničky k tzv. starému hřbitovu. Zde stával původní dřevěný kostel sv. Bartoloměje a spolu se sousedním Fojtstvím se jedná o historické „centrum“ Kopřivnice, i když na první pohled by vás to ani nenapadlo. Současné Fojtství, které bylo svědkem počátku kopřivnické kočárové výroby, ze které se postupem času zrodila dnešní automobilka Tatra, dnes slouží jako muzeum, zachycující historii města.

Od Fojtství začíná trasa stoupat k vrcholu Červeného kamene, na němž se nachází rozhledna. Cestou nemůžete minout přírodní památku Váňův kámen. Z vrcholu Bílé hory trasa pokračuje k další přírodní památce, a to ke Kamenárce. V dolní části se pak nachází botanická zahrada. Tato oblast je chráněna mimo jiné proto, že se zde vyskytuje motýl jasoň červenooký.

Trasa dále vede do Národního sadu a k významné archeologické lokalitě, k jeskyni Šipce. Z Kotouče se přes Pláňavu a Horní Baštu už vydáte přímo do cíle, který je na štramberském náměstí. Cestou vás jistě uchvátí malebnost městečka Štramberk, jehož historické jádro tvoří Městskou památkovou rezervaci. Dominantou je neodmyslitelně Trúba, věž bývalého hradu, dnes sloužící jako rozhledna. 

Propozice akce Štramberský Jasoň 2017 - rodinná turistika >

Trasa na www.mapy.cz >

KE STAŽENÍ

GPX

FOTOGALERIE