Leoš Janáček očima dětí (Hukvaldy)

Typ: pěší výlet

VÝCHOZÍ BOD

Centrum Hukvald, IC (Rodný dům L. Janáčka) 

TRASA

Naučná stezka po Hukvaldech: Výchozí bod (0 km) – Vrchy (3 km) – Minipivovar (4 km) – "Koupaliště" (5 km) – Janáčková lavička (6 km) – Janáčkův dům – (7,5 km) – Výchozí bod (8 km)

mírně náročný

Délka  7,8 km

Převýšení  176 m

Stoupání  321 m

Klesání  321 m

Značení: Místní značka - žlutá

Povrch: pěšina, zpevněná cesta, asfaltová cesta

Naučná stezka má třináct zastavení s informačními tabulemi a dva akustické interaktivní herní prvky. Na trase je několik odpočinkových míst, vybavených dřevěnými lavičkami a stojany na kola.

KE STAŽENÍ

GPX

BODY NA TRASE

A. Start/cíl

B. Vrchy

C. Minipivovar

D. 'Koupaliště'

E. Janáčkova lavička

F. Janáčkův dům

POPIS TRASY

Od informačního centra (A) na Hukvaldech (bývalá škola a rodiště Leoše Janáčka) vyrazíme po turistické značce místního značení (žlutobílý čtvereček) kolem kostela sv. Maxmiliána, kde se nachází obnovené posezení. Tam se Leoš Janáček scházel se svými přáteli v Kroužku pod akáty.

Pokračujeme hukvaldským "náměstíčkem" po cestě ke hřbitovu, kde je další zastavení. Tady, na hřbitově, můžeme shlédnout hrob rodičů skladatele Leoše Janáčka.

Po cestě pokračujeme dolů na křižovatku u rybníka a dále rovně do kopce až k zastavení s názvem Korýtka. Tady si můžeme odpočinout na lavičce, osvěžit se čerstvou pramenitou vodou a popřípadě si zahrát na xylofon, který má osm tónů a je laděn od tóniny C.

Odpočatí a osvěžení se vydáme po cestě kolem malé úpravny vody, odbočíme doprava na polní cestu a stoupáme na Vrchy (424 m.n.m.) (B). Na vrcholu se nám otevírají krásné výhledy na blízké i daleké okolí. Za dobré viditelnosti je odtud možno spatřit horu Praděd, Lysou horu, Javorník, lázně Klímkovice, rozhlednu Bílá hora, letiště Mošnov, Oderské vrchy - k dobré orientaci nám poslouží výhledové panely s fotomapami a popisy vrcholů. Také si můžeme zazvonit na zvoničku, kterou vybudovali hukvaldští turisté.

Vydáme se dále traversem po luční pěšině z kopce a asi po 300 metrech odbočujeme doprava. Míříme přes malý můstek (nad bývalým mlýnským náhonem) k místnímu pivovaru, k Hostinci na zastávce (C). Tady můžeme ochutnat zdejší hukvaldské pivo.

Od pivovaru zamíříme přes cestu k dalšímu zastavení, k soše sv. Nepomuka u řeky Ondřejnice. Po nově vybudované cestě, určené pro pěší i cyklisty, se vydáváme proti proudu řeky kolem splavu s odpočinkovým místem až k dalšímu zastavení v Lipi. Po mostě přejdeme řeku Ondřejnici a po jejím druhém břehu, po zpevněné cestě, dojdeme k dalšímu odpočinkovému místu u splavu, zvanému hukvaldský Stonehenge. Volně položené kameny mají svou symboliku, spojenou s tvorbou Leoše Janáčka. Zde se nachází druhý akustický interaktivní prvek, takzvaný dendrafón. Je složený z devíti kůlů různých dřevin, každý kůl vydává po úderu jiný zvuk.

Opouštíme toto místo a po 200 metrech se nacházíme u dalšího zastavení, v areálu Na koupališti (D). Tady se můžeme občerstvit ve stylové hospůdce.

Po nově zbudovaných schodech míříme k chatovišti, kousek trasy jdeme po asfaltové cestě a na jejím konci, u lyžařského vleku, odbočujeme ostře vpravo a vydáváme se do prudkého stoupání.

Po 300 metrech sledujeme lesní pěšinu, která nás dovede k dalšímu zastavení, k Janáčkové lavičce (E). Toto místo je nejvyšším bodem na trase naučné stezky. Můžeme si tu po namáhavém výstupu odpočinout.

Po odpočinku se vydáme k rozcestí turistických značek. Zde se dáme z kopce a po 50 metrech pokračujeme vlevo traverzovým chodníčkem na lesní cestu nad Podlesím. Tady pokračujeme doprava lesní úvozovou cestou k chatovišti na Podlesí, k dalšímu zastavení věnovanému zdejšímu rodáku akademickému malíři J. V. Sládkovi, který zde pobýval a maloval.

Po asfaltové cestě zamíříme k mostu přes řeku Ondřejnici. Přejdeme hlavní cestu a po takzvané velké straně dojdeme k památníku Leoše Janáčka (dům Leoše Janáčka) (F), kde se nachází poslední zastavení naučné stezky. Odtud nás čeká už jen asi 300 metrové stoupání k informačnímu centru na Hukvaldech, kde naučná stezka končí (A).

ZOBRAZIT TRASU (MAPY.CZ)

BLÍZKÉ AKCE

Portrétní fotografie
VÝSTAVA: Portrétní fotografie Leoše Janáčka
St 24. 4. 2019 - Út 31. 12. 2019
HUKVALDY
Pohádkový svět dětí
VÝSTAVA: Pohádkový svět dětí
Út 4. 6. 2019 - So 30. 11. 2019 | Denně od 9.00 do 17.00 hod.
HUKVALDY
Hrdinové
So 27. 7. 2019
Hrad Hukvaldy
HUKVALDY
Hradní díkůvzdání
Pá 26. 7. 2019
Hrad Hukvaldy
HUKVALDY