8. trasa - Z Kopřivnice přes Bílou horu a Kotouč (7 km)

Typ: výlet s malými dětmi

TRASA

Kopřivnice, před KD – Muzeum Fojtství – Váňův kámen – Rozhledna na Bílé hoře – Kamenárka – Botanická zahrada – Národní sad – (jeskyně Šipka) – Kotouč – Pláňava – Horní Bašta – Štramberk, náměstí

POZOR: Z důvodu natáčení pohádky Když draka bolí hlava nevede trasa Štramberského Jasoně v roce 2018 přes jeskyni Šipku.

Délka  7 km

Převýšení  236 m

Stoupání  394 m

Klesání  302 m

Značení: značka naučné stezky

mírně náročný

Povrch: pěšina, zpevněná cesta, ulice, chodník

Méně náročná trasa Štramberského Jasoně pro rodiče i děti

VÝCHOZÍ BOD

Kopřivnice, před kulturním domem

POPIS TRASY

Trasa začíná v centru města před kulturním domem, ve kterém je i turistické informační centrum (z druhé strany budovy se nachází Technické muzeum TATRA) a vede kolem potoka Kopřivničky k tzv. starému hřbitovu. Zde stával původní dřevěný kostel sv. Bartoloměje a spolu se sousedním Fojtstvím se jedná o historické „centrum“ Kopřivnice, i když na první pohled by vás to ani nenapadlo. Současné Fojtství, které bylo svědkem počátku kopřivnické kočárové výroby, ze které se postupem času zrodila dnešní automobilka Tatra, dnes slouží jako muzeum, zachycující historii města.

Od Fojtství začíná trasa stoupat k vrcholu Červeného kamene, na němž se nachází rozhledna. Cestou nemůžete minout přírodní památku Váňův kámen. Z vrcholu Bílé hory trasa pokračuje k další přírodní památce, a to ke Kamenárce. V dolní části se pak nachází botanická zahrada. Tato oblast je chráněna mimo jiné proto, že se zde vyskytuje motýl jasoň červenooký.

Trasa dále vede do Národního sadu a k významné archeologické lokalitě, k jeskyni Šipce (POZOR: Z důvodu natáčení pohádky Když draka bolí hlava nevede trasa Štramberského Jasoně v roce 2018 přes jeskyni Šipku). Z Kotouče se přes Pláňavu a Horní Baštu už vydáte přímo do cíle, který je na štramberském náměstí. Cestou vás jistě uchvátí malebnost městečka Štramberk, jehož historické jádro tvoří Městskou památkovou rezervaci. Dominantou je neodmyslitelně Trúba, věž bývalého hradu, dnes sloužící jako rozhledna.

KE STAŽENÍ

GPX

ŠTRAMBERSKÝ JASOŇ 2018 (19. KVĚTNA)

REGISTRACE

TRASA (MAPY.CZ)

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ VÝLETY