1. trasa – Z Ostravy do Štramberku (53 km)

TYP: pěší výlet

VÝCHOZÍ BOD

START - Ostrava, rest. Koliba (0 km)

CÍLOVÝ BOD

CÍL - Štramberk, náměstí (53 km)

TRASA

VÝCHOZÍ BOD: START - Ostrava, rest. Koliba (0 km) (0 km) – (A) Stará Bělá (3 km) – (B) Krmelín (8,3 km) – (C) Staříč (16,5 km) – (D) Frýdek-Místek, Olešná (21 km) – (E) Palkovické hůrky (26 km) – (F) Kubánkov (28 km) – (G) Hukvaldy, oborní brána (32,5 km) – (H) Měrkovice, U Zvonařky (36 km) – (I) Tichá (40 km) – (J) Frenštát p. R., koupaliště (43,5 km) – (K) Lichnov (47,6 km) – (L) Štramberk, žst. (51,3 km) – CÍLOVÝ BOD: CÍL - Štramberk, náměstí (53 km) (52,9 km)
velmi náročný

Délka  52,9 km

Stoupání  972 m

Klesání  813 m

Dálkový pochod pro trénované jedince!

ZOBRAZIT NA

WWW.MAPY.CZ

KE STAŽENÍ

GPX

POPIS TRASY

Trasa začíná v Ostravě u restaurace Na Kolibě v Bělském lese. Padesát metrů od restaurace zahněte doprava na modrou místní turistickou značku a přes Bělský les jděte až do centra obce Stará Bělá. U koupaliště je turistický rozcestník. Přejděte na červenou místní turistickou značku a pokračujte směrem Krmelín (vpravo při pohledu na turistický rozcestník). U kostela sv Jana Nepomuckého se opět přidá modrá místní turistická značka . Obě značky jdou společně až k rozcestníku „Palesák – ryb.“. Od něj pokračujte vlevo kolem rybníku po červené . Když dorazíte k turistickému rozcestníku „Krmelín, rozc.“, máte za sebou 7, 3 km.

Od rozcestníku se drže zelené turistické značky až k rozcestníku „Lipina – háj.“ Zelená pokračuje vlevo, vy jděte doprava po žluté přes Oprechtice, kolem Cvičné štoly Staříč, okraj obce Staříč až k turistickému rozcestníku „Jezdecký areál“. Pokračujete stále po značce. V lese – nedaleko od značky – se nachází pozůstatky hrádku Štadl. Až dorazíte k asfaltové cestě u obce Lysůvka, značka pokračuje rovně, vy se vydejte vpravo do obce po Hraniční ulici. Po 800 metrech za domem č. p. 49 odbočte doleva. Po lávce překonejte dálnici D48 a dojděte k Příborské ulici. Jděte 30 vlevo podél silnice a odbočte vpravo do „slepé“ ulice. Pokračujte rovně mezi domy, dokud nedorazíte na parkoviště u plotu aquaparku. Odbočte vpravo, po 130 metrech parkoviště končí a vlevo je ulička, která vede ke vstupu do aquaparku. Jděte uličkou, až dojdete k dětskému hřišti. Jste u přehrady Olešná. Zde je řada možností k občerstvení.

Zabočte doprava po chodníku. Ve chvíli, kdy se bude chodník rozdělovat, vydejte se doleva skopce na hráz s můstkem. Na konci můstku odbočte vpravo a jděte až k asfaltové silnici. Na ní odbočte vlevo, tím se dostanete na modrou turistickou značku a zároveň na značku Naučné stezky Hůrky . Máte za sebou cca 22 km. Držte se modré značky , která vás provede lesy Palkovických hůrek přes vrchol Kubánkov (660 m n. m.). Až dorazíte k turistickému rozesílku Pod Zadní Babí horou. Jděte stále po modré ještě 700 metrů. Značka zabočí doprava, vy jděte rovně a napojíte se na naučnou stezku Leoš Janáček očima dětí, která je značena žlutou místní turistickou značkou . Držte se této značky až do údolí říčky Odřejnice. Přejděte most přes říčku a překonejte silnici vedoucí od Kozlovic a po značce (přidala se i zelená ) dojděte kolem Památníku Leoše Janáčka do centra Hukvald k oborní bráně. Zde se můžete občerstvit.

Od turistického rozcestníku trasa pokračuje po žluté turistické značce skrz oboru kolem Lišky Bystroušky až k jižní bráně obory u Měrkovic. Držte se stále žluté až do Tiché. Nedaleko rozcestníku Tichá se nachází přírodní památky Travertinová kaskáda. Po žluté pokračujte až na okraj města Frenštátu pod Radhoštěm. Projdete kolem aquaparku a za mostem je rozcestník „Frenštát p. R. – koup.“. Zde žlutá končí a vy jděte dále po červené turistické značce přes obec Lichonv až do Štramberku. U restaurace Prosek ve Štramberku červená zahýbá k Národnímu sadu, vy ale jděte rovně po ulici Záuličí (po modré a žluté ) až do centra města – na náměstí pod štramberským hradem s věží Trúbou.