ZÁVOD: Životní pouť Leoše Janáčka aned Od lišky k lišce

Ne 12. 8. 2018

Hukvaldy
Životní pouť Janáčka
Info

Info:

Nedělní vyjížďka s velocipedisty z Hukvald do Ostravy s koncerty na zastávkách trasy.

Hukvaldská obora

Místo konání:

Hukvaldská obora

10.00

Kdy:

10.00

 

Životní pouť světoznámého hudebního skladatele Leoše Janáčka trvala 74 let. Začala nedaleko hukvaldského kostelíka sv. Maxmiliána a mířila především přes Brno a Luhačovice zpět do Moravskoslezského kraje. Jeho úplně poslední cesta pak vedla z rodných Hukvald do Ostravy sanitkou, která převážela nemocného skladatele do plicního sanatoria na Fifejdách, kde následně 12. srpna 1928 zemřel. 90 let poté si připomínáme nejen jeho úmrtí, ale především jeho věčně mladý život a geniální dílo právě na této trase vedoucí z Hukvald do Ostravy – téměř 40 km od lišky k Lišce. Symbolicky totiž naše pouť začne v blízkosti oblíbené sochy lišky (skladatelovy inspirace) v hukvaldské oboře a povede k nové soše Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou (nesmrtelné opeře i odkazu skladatele) na Kuřím rynku / Jiráskově náměstí v centru Ostravy. 
V Janáčkově životní pouti, na níž získával tvůrčí inspirace, by se stejně jako na této cestě dala najít podstatná zastavení, která budou účastníkům představena jak v jednotlivých půlhodinových hudebních produkcích, tak v rámci doprovodných akcí na zastávkách trasy– Hukvaldy, Rychaltice, Brušperk, Proskovice, Ostrava:

  • 10–13 hodin: HUKVALDY ZRODILY JANÁČKA – dobový piknik česko-slovenských velocipedistů v hukvaldské oboře, akce ČRo Ostrava, v 11 hodin koncert Benda Quartetu v hukvaldském kostelíčku sv. Maxmiliána.
  • 13 hodin: START VYJÍŽĎKY.
  • 13.30 hodin: JANÁČEK JAKO MODRÁČEK V BRNĚNSKÉM KLÁŠTERU / DUCHOVNÍ HUDBA – Rychaltice, kostel sv. Mikuláše – varhanní recitál Pavla Rybky se sólistkou opery NDM Evou Dřízgovou-Jirušovou.
  • 15, 16.30 hodin: JANÁČKOVO MLÁDÍ / FOLKLOR – Brušperk, Hospoda U Hynečků: koncert mužského pěveckého sboru, Láska opravdivá; Proskovice, Koupaliště Kuňkaliště: koncert Žesťového kvintetu opery Národního divadla moravskoslezského.
  • 17.30 hodin: PO STOPÁCH JANÁČKOVY BYSTROUŠKY – Ostrava, Bělský les: hravý program pro děti inspirovaný Janáčkovou operou Příhody lišky Bystroušky.
  • 18.30 hodin: POZDNÍ DIVOCH JANÁČEK / LÁSKA K OPEŘE – Ostrava, Kuří rynek / Jiráskovo náměstí: slavnostní ukončení vyjížďky u nové sochy Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou mužským pěveckým sborem Láska opravdivá + zazní výběr ukázek z rozsáhlého operního díla Leoše Janáčka v podání sólistů opery Národního divadla moravskoslezského Evy Dřízgové-Jirušové, Anny Nitrové, Martina Gurbaľa a Václava Moryse za klavírního doprovodu Jany Hajkové.

Akcí provází sám Leoš Janáček, jehož myšlenky nyní zazní ústy herce činohry Národního divadla moravskoslezského Tomáše Jirmana.

Vstup volný.

Kontakt

Kontakt:

Tel: 724 040 133, email: hanicakova@jfo.cz

BLÍZKÉ AKCE

Hradní slet čarodějnic
Hradní slet čarodějnic
So 27. 4. 2019 | 10.00 - 15.00
Hrad Hukvaldy
HUKVALDY