VÝSTAVA: Technické dědictví

So 31. 8. 2019

Kopřivnice
VÝSTAVA: Technické dědictví
Info

Info:

Výstava výrobků spojené s naším regionem, které proslavily Českou republiku ve světě, v rámci projektu Technické dědictví – TATRA & VAGONKA ve světě.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Místo konání:

Technické muzeum Tatra Kopřivnice

9.00 - 18.00

Kdy:

9.00 - 18.00

 

Celý projekt je koncipován tak trochu cestovatelsky, bude se totiž odehrávat zároveň na třech místech: ve Vagonářském muzeu na zámku ve Studénce, na letišti Leoše Janáčka v Mošnově a v Technickém muzeu v Kopřivnici.

Místa budou propojena historickými dopravními prostředky. V rámci akce Českých drah Nostalgie budou poslední srpnový den na letiště i opačným směrem jezdit speciální historické vozy a vozové jednotky vyrobené ve Vagónce nebo v kopřivnické Tatře.

SPECIÁLNÍ JÍZDY S ČD NOSTALGIE:

Vůz M131.1 „Hurvínek“ - tyto vozy budou společně s přípojným vozem tvořit soupravu, která bude jezdit v rámci ČD Nostalgie na trase Štramberk – Kopřivnice – Příbor – Mošnov – Studénka. Upozorňujeme, že kapacita historické soupravy je přibližně 130 osob. Jízdenky na tyto jízdy bude možné zakoupit pouze při nástupu, popř. uvnitř vlaku.

Pantografická jednotka EM475.1045 - historický pantograf vyráběný ve Studénce bude doplňovat standardní moderní stroje na trase Ostrava hl. n. – Ostrava-Svinov – Studénka – Mošnov. Kapacita vlaku je přibližně 290 míst. Jízdenky bude možné zakoupit pouze při nástupu, popř. uvnitř vlaku.

Vůz M120.417 „Věžák“ - bude k dispozici během celého dne ve vlakovém terminálu. Návštěvníci budou mít možnost do vozu nahlédnout a projít si jej.

 

VAGONÁŘSKÉ MUZEUM STUDÉNKA

Na zámecké zahradě ve Studénce bude připravena expozice cestovatelů Zikmunda a Hanzelky i s jejich Tatrou 805, k vidění budou i další veteráni značky Tatra, dále pak budou návštěvníci mít možnost shlédnout krátký film o výrobě ve vagónce, rozvíjet tvořivost dětí nabídne stavebnice, kterou není třeba představovat – Merkur. K dispozici budou 3 typy vláčků, které si děti mohou z této technické stavebnice postavit.  A co takhle vyrobit si svou vlastní připínací plackuz akce? Kdo bude mít zájem, má možnost! Na tričku či batohu to bude skvěle vypadat!

Přemýšlíte, jak se dostanete z nádraží ve Studénce do Vagonářského muzea? Doporučujeme nasednout na silniční vláček, který bude pro tento den svážet návštěvníky. Pro ty, kteří se chtějí vrátit v čase a zavzpomínat, jak se cestovalo v 30. letech minulého století, bude připraven Tatrabus T43 z roku 1929! A to už za to stojí, ne? Upozorňujeme, že kapacita Tatrabusu je velmi omezená.

LETIŠTĚ LEOŠE JANÁČKA, MOŠNOV

Na letišti Leoše Janáčka bude expozice věnovaná letecké výrobě ve Studénce, včetně repliky letadla T 101, jehož originál vytvořil v roce 1938 světový dálkový nepřetržitý let z Prahy do Chartúmu, déle letouny Z 126 nebo C 104, jejichž základy jsou postaveny na konstrukcích vyráběných ve Studénce. V jednání je také letoun Bu 131 z Rakouska který byl nově vyroben s využitím výkresové dokumentace T 131. Budou představeny cestovatelské, nákladní i další speciální vozy Tatry Kopřivnice, prezentovat se budou cestovatelé, kteří plánují expedici Tatra kolem světa 2 a pokud budeme mít štěstí, dorazí také expediční speciál, pro návštěvníky bude dále připraven zajímavý program zaměřený na techniku a technické dovednosti i ve spolupráci s Dolními Vítkovicemi, která nabídne práci se soustruhem pod dozorem zkušených animátorů. Jak se stavěly tunely v historii a jak se staví dnes? To se dozvíte u stánku Fakulty stavební VŠB-TUO. 

Doprovodný program si také připravuje Letiště Leoše Janáčka, které bude mít různé soutěže pro děti, fotokoutek a další aktivity. I letos budete mít možnost zařídit si RC modely od modelářů ze Studénky.

TECHNICKÉ MUZEUM TATRA, KOPŘIVNICE

V technickém muzeu v Kopřivnici bude pro návštěvníky připravena prohlídka zaměřená na cestovatelský vůz Tatra 815 GTC, který vyrazil na dobrodružnou cestu kolem světa v roce 1987. Věděli jste, že na výrobě vozu se podílela také studénecká Vagonka? Konkrétně na její nástavbě. O tom a mnohem více se dozvíte v kopřivnickém muzeu.

 

Vstupné na letiště a do Vagonářského muzea je zdarma. Zpoplatněné budou jízdy historickými vlaky a vstup do Technického muzea v Kopřivnici. Do Technického muzea Kopřivnice je možnost sníženého vstupného po předložení zvýhodněné vstupenky (dostupná ve stanu SAK, ve Vagonářském muzeu a v IC Kopřivnice).

Připravené bude občerstvení jak na letišti Leoše Janáčka, tak také v areálu zámku ve Studénce, kde sídlí Vagonářské muzeum.

Kontakt

Kontakt:

info@technickededictvi.cz

BLÍZKÉ AKCE

Past na rovníku
VÝSTAVA: Past na rovníku
Út 30. 4. 2019 - Út 31. 12. 2019
KOPŘIVNICE
DIVADLO: Turecká kavárna
Ne 20. 10. 2019 | 19:00
Kulturní dům Kopřivnice
KOPŘIVNICE
KONCERT: Václav Neckář se skupinou Bacily „Příběhy, písně, balady“
So 19. 10. 2019 | 19:00
Kulturní dům Kopřivnice
KOPŘIVNICE
VÝSTAVA: Louky a andělé
Po 8. 7. 2019 - Út 24. 9. 2019
Městská knihovna Kopřivnice
KOPŘIVNICE
 
KONCERT: My dva a čas aneb Když navečer jsme pod hvězdami stáli...
Pá 27. 9. 2019 | 18:00
Kulturní dům Kopřivnice
KOPŘIVNICE
DIVADLO: Divadélko Koloběžka: Červená Karkulka
DIVADLO: Divadélko Koloběžka: Červená Karkulka
Ne 22. 9. 2019 | 10:00
Kino Kopřivnice
KOPŘIVNICE
Sbírkové dny pro Světlušku
Po 9. 9. 2019 - Po 30. 9. 2019
Městská knihovna Kopřivnice
KOPŘIVNICE
Běh rodným krajem Emila Zátopka
So 21. 9. 2019 | 08:00
Kulturní dům Kopřivnice
KOPŘIVNICE