Hrad Šostýn - Kopřivnice - Lašská brána Beskyd - Štramberk, Kopřivnice, Příbor, Hukvaldy

Hrad Šostýn (Kopřivnice)

Hrad Šostýn

Hrad Šostýn (441 m n. m.) se nacházel na dohled od štramberského hradu, nejbližšího strategického bodu v řetězci opevnění sídel strážců Moravské brány. Gotický hrad se původně nazýval Schornstein (též Schauenstein). Koncem 13. století jej dal vystavět hrabě Jindřich z Hückeswagenu. Padací most a štíhlá válcová věž o průměru 6,5 m tvořila vstupní a zároveň obrannou část hradu. Následoval malý dvorek a strážnice pro posádku. Nejlépe se zachovalo obytné jádro hradu v jižní části nádvoří. Vnitřní hrad obepínal příkop a mohutný val. Než se příchozí dostal až sem, musel zřejmě zdolat ještě dva opevněné pahorky.

Podle pověstí právě na hradu Šostýně zosnovali plán rytíři, kteří se chtěli zbavit hraběte Hukvaldského – tyrana, jenž sužoval je i všechen lid. Hrabě Hukvaldský byl nalezen mrtvý, rytíři byli pochytáni a popraveni, hrad Šostýn byl zapálen a hrabě Chorinský se svou dcerou Adelheid z něj jen o vlásek unikl jisté smrti.

Bylo to tak, či nebylo? Jisté je, že hrad byl v 15. století obléhán a dobyt. Vypálený a pobořený zůstal opuštěn. V polovině 19. století byl hrad ve vlastnictví zemanského rodu Rašků. Ze zdí hradu bylo vystavěno zemanství a továrna na hliněné zboží. V roce 1945 přešel do státního majetku.

Dnes tvoří zříceninu dva okruhy valů s příkopy, základy válcové věže, pozůstatky mohutného paláce a jeho zčásti zrekonstruované sklepní prostory. Na nejvyšším místě zříceniny se nacházela památná Žižkova lípa, která byla takto nazvána Klubem československých turistů v roce 1933 na paměť posledních držitelů hradu, kteří náleželi k moravské husitské šlechtě. Stáří tohoto stromu bylo odhadováno na 200–250 let a obvod kmene ve výšce 130 cm činil 340 cm. Začátkem roku 2012 musel být strom pokácen, neboť došlo k rozlomení koruny a hrozil pád celého stromu.

V roce 2021 proběhla plánovaná oprava staticky narušených zbytků zdí hradního paláce Šostýna. Stav památky totiž vyžadoval záchovnou údržbu.   


Šostýnská venuše 

Za nejatraktivnější nález z hradu je považována tzv. Šostýnská venuše. Soška měří 53 mm a je vyrobena ze slonoviny. Ač její tajuplná tvář připomíná egyptské vlivy, šlo zřejmě o výtvor 14. století dovezený z Porýní, odkud také přišli první kolonizátoři této oblasti. Jak se však dostala na zdejší hrad, není dosud známo. Mnoho archeologických nálezů z hradu a jeho blízkého okolí lze zhlédnout v muzeu Fojtství.


Víte, že...

  • studna na hradě nikdy nebyla a vodu brali jeho obyvatelé zřejmě z cisterny? Podle zvyku se do ní voda sváděla soustavou dřevěných okapů ze střech. 
  • se soustavným výzkumem hradu začal v roce 1935 zabývat místní vlastivědný pracovník Emil Hanzelka?
  • dlažba hradu se našla při průzkumech zříceniny v 90. letech 20. století úplně celá? Zřejmě se při požáru hradu propadla a zůstala zachována.
  • ve zříceninách hradu, v hromadách suti a v puklinách ve skále zimují obojživelníci a plazi – ropucha obecná, skokan hnědý, mlok skvrnitý? Celoročně zde pobývá ještěrka obecná či slepýš křehký. Častými hosty hradu jsou také ježek východní a rejsek obecný.

PROVOZNÍ DOBA

Volně přístupné

Vstup na vlastní nebezpečí

Parkování: blízké parkoviště

Výlet na zříceninu hradu Šostýna – z parkoviště půjdete po žluté turistické značce až k turistickému rozcestí u rybníka pod Šostýnem a dále odbočkou k samotné zřícenině. Zpátky po stejné trase nebo od turistického rozcestníku dále po žluté značce a u tabule Lašské naučné stezky „Rozcestí čarodějnic“ doprava k asfaltové cestě a po ní dolů zpět k výchozímu bodu (vzdálenost parkoviště–zřícenina je přibližně 550 metrů, délka celého okruhu pak zhruba 1,4 km).

 

FOTOGALERIE

BLÍZKÉ AKCE

WORKSHOP: Bezlepkové vegan vaření a pečení
So 23. 3. 2024 | 9:30 - 16:30
KOPŘIVNICE
Otevírání studánky Naděje
Otevírání studánky Naděje
Pá 22. 3. 2024 | 14:30
KOPŘIVNICE
TATRA ve službách skautů
VÝSTAVA: TATRA ve službách skautů
St 24. 1. 2024 - Po 30. 9. 2024 | 9:00 - 16:00
KOPŘIVNICE
POCHOD: Naučná stezka okolo Kopřivnice
POCHOD: Naučná stezka okolo Kopřivnice
Pá 1. 3. 2024 - Čt 31. 10. 2024
KOPŘIVNICE
 
Panenské plameny
KONCERT: Panenské plameny
Pá 22. 3. 2024 | 19:30
KOPŘIVNICE
Blešák 2024
Blešák 2024
So 23. 3. 2024 | 8:00 - 14:00
KOPŘIVNICE
VERNISÁŽ: Hana Černochovská - Prosvítání
VERNISÁŽ: Hana Černochovská - Prosvítání
St 20. 3. 2024 | 18:00
KOPŘIVNICE
VÝSTAVA: Hana Černochovská - Prosvítání
Čt 21. 3. 2024 - Ne 19. 5. 2024 | 18:00
KOPŘIVNICE