
Kromě hradů jsou v Lašské bráně i jiné pozoruhodné objekty, které potěší oko znalce a stejně tak zaujmou i běžného návštěvníka. V Příboře je takových staveb tolik, že tvoří městskou památkovou rezervaci.
MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE PŘÍBOR
Tato památková rezervace byla vyhlášena roku 1989 a zahrnuje téměř sedmdesát staveb, označených jako kulturní památky, na náměstí a v bezprostředním okolí (renesance, baroko). Součástí je i rodný dům S. Freuda či piaristická kolej se vzácnou knihovnou. Dominanty města tvoří kostel Narození Panny Marie, barokní kostel sv. Valentina, kostel sv. Kříže a barokní kostel sv. Františka.


Další lahůdkou je samozřejmě Štramberk, který je rovněž městskou památkovou rezervací. Stále zde můžeme cítit přítomnost valašského ducha. A až tady, mezi dřevěnými „roubenkami“, také pochopíme, proč se městu říká moravský Betlém.
MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE ŠTRAMBERK
Tu tvoří lidová architektura valašských roubených chalup z 18. a 19. století – zejména tzv. Horní a Dolní Bašta. Nejkrásnější tradiční chaloupky – roubenky – zdobí Jaroňkovu uličku. Ne nadarmo se jí říká štramberská „Zlatá ulička“.

Náměstí
Malebnost domů na náměstí dodává městečku ještě větší kouzlo. Domy jsou z 1. poloviny 19. století. Žádnému správnému náměstí nechybí ovšem ani kostel. Tady má své místo barokní farní chrám sv. Jana Nepomuckého z roku 1721.

Stará věž – zvonice
Zvonice je zbytkem gotického kostela sv. Bartoloměje z poloviny 14. století. Od roku 1994 slouží ke kulturním účelům jako Amfiteátr pod Starou věží (přístupný pouze při kulturních akcích).


Své historické stavby ukrývají také Hukvaldy. Při cestě na hrad zdobí vstup do pohádkové obory architektonicky cenná kamenná brána s litinovou mříží s arcibiskupským erbem kardinála Schrattenbacha. Ovšem co by byly Hukvaldy bez Leoše Janáčka…

RODNÝ DŮM LEOŠE JANÁČKA
Na Hukvaldech se slavný hudební skladatel Leoš Janáček narodil 3. července 1854. Rodný dům dnes zdobí bronzová pamětní deska se skladatelovým reliéfem. V domě se nachází informační centrum, pamětní síň Leoše Janáčka a galerie.

Pokud si říkáte, že Kopřivnice nemá žádné architektonické památky, neboť ji považujete za příliš moderní, tak se mýlíte. Okuste například duchovní sílu kostela sv. Bartoloměje.
PSEUDOGOTICKÝ KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE
Kostel byl vystavěn roku 1894 podle nákresů vídeňského architekta Sheneho a vysvěcen 7. července 1895. V kostele jsou uloženy předměty z mobiliáře (sochy, obrazy, monstrance) původního dřevěného kostela ze 16. století. Chrám je rovněž unikátní svou vnitřní novogotickou malířskou výzdobou s náznaky módní secese. V současné době probíhá proces uznání objektu jako kulturní památky.


Na druhé straně náměstí, u kterého stojí kostel sv. Bartoloměje, leží jedna z nejkrásnějších budov v Kopřivnici…
BUDOVA ŠKOLY NA NÁMĚSTÍ
Původní měšťanská škola byla postavena v roce 1908. Před několika lety prošla rekonstrukcí.

K dalším architektonickým skvostům, které v Kopřivnici stojí za pozornost, patří tzv. Šustalova vila stojící v sadu Dr. E. Beneše. Cestou na Štramberk je vedle silnice nejstarší budova ve městě, bývalé fojtství. Oba tyto objekty slouží dnes jako muzea.

Mezi zajímavé stavby můžeme také zařadit vilu dr. Bönische .
VILA DR. BÖNISCHE
Dům, ve kterém bylo do nedávna loutkové divadlo, byl postaven v roce 1891 pro Ignáce Šustalu ml. – syna zakladatele kočárovky, ale později byl spíše znám jako vila MUDr. Ignáce Bönische. Ignác Bönisch, ve své době jedna z nejznámějších osobností regionu, byl v Kopřivnici praktickým lékařem.

17. 5. 2012 - 21. 5. 2012
FILM: Líbáš jako ďábel (premiéra!)
18. 5. 2012
Velká cena mládeže v šachu
18. 5. 2012 - 19. 5. 2012
Mulťák - Oscarový
18. 5. 2012
Mulťák: Hugo a jeho velký objev
18. 5. 2012
Mulťák: Půlnoc v Paříži
Webová stránka Turistického informačního centra Kopřivnice a obcí Lašské brány Beskyd | Spolufinancováno z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
IC Kopřivnice - 556 821 488 | IC Štramberk - 558 840 617 | IC Příbor - 556 455 444 | IC Hukvaldy - 775 886 844
© 2011 www.lasska-brana.cz | Tvorba www - Neofema, s.r.o.