Hukvaldy - Kopřivnice, Štramberk, Příbor, Hukvaldy - Lašská brána Beskyd - Štramberk, Kopřivnice, Příbor, Hukvaldy

Hukvaldy

Hukvaldy - centrum

Obec leží v malebném podhůří Beskyd, v tzv. Lašské bráně Beskyd, na úpatí Palkovických hůrek. Její dominantou je zřícenina mohutného středověkého hradu. Pro svou historii, rozlehlou oboru obklopující hrad i pro překrásnou přírodu jsou Hukvaldy vyhledávaným cílem výletů po celý rok.

Téměř dvoutisícová obec má původ v obci Sklenov s první písemnou zmínkou z roku 1294 a v obci Rychaltice s první písemnou zmínkou z roku 1394. Obce byly sloučeny v roce 1960 pod názvem Sklenov. Na Hukvaldy byla obec přejmenována až v roce 1982. Dnes se obec skládá z pěti částí: Hukvald, Horního Sklenova, Dolního Sklenova, Rychaltic a Krnalovic.

Dominantu obce tvoří zřícenina druhého největšího hradu na Moravě (největší je Helfštýn u Lipníka nad Bečvou), jehož počátky se datují do 1. poloviny 13. století. Hrad, jenž je částečně zrestaurován, byl ve své historii mnohokrát obléhán, ale nikdy nebyl dobyt. Zničil jej až požár 5. října 1762. Po něm již nebyl udržován, s výjimkou kaple sv. Ondřeje, obnovené v 19. století. Vystavěn byl jako strážní hrad při obchodní cestě z Olomouce do Krakova a byl stejně jako okolní panství v majetku olomouckých biskupů.

Součástí hradu je rozsáhlá obora s alejemi buků, dubů, kaštanů a lip, v níž žije stádo muflonů a daňků. Oboru založil olomoucký biskup Vilém Prusinovský z Víckova již roku 1566, když od císaře obdržel dvacet daňků. V hradní oboře, v místě s kouzelnou kulisou hory Kazničov a výbornou akustikou, slouží už několik desetiletí jako koncertní pódium letní amfiteátr. V jeho blízkosti se nachází pomník Lišky Bystorušky, který zde byl v roce 1959 umístěn na popud myslivců a lesníků ostravského kraje na paměť prvního zdejšího provedení Janáčkovy opery. Pokud se dotknete liščina zlatého ocásku a budete si něco přát, do roka se vám přání splní.

V samotné obci se nacházejí cenné lidové stavby z 18. století – rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole (dnes zde sídlí informační centrum), památník Leoše Janáčka, ale i barokní kostelík sv. Maxmiliána, barokní vstupní brána do obory nebo zámeček olomouckých arcibiskupů.

FOTOGALERIE